Atrakcje w okolicy

W najbliższej okolicy, w odległości zaledwie kilku kilometrów znajduje się zespół parkowo-pałacowy. Częścią Parku Pszczyńskiego jest Park Zamkowy, w którym znajduje się okazała rezydencja książąt pszczyńskich. Do zamku z rynku w Pszczynie prowadzi Brama Wybrańców. Na terenie zabytkowego parku znajduje się Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej, dalej w części zwanej: "Zwierzyniec" powstała Pokazowa Zagroda Żubrów. W parku na wysepce znajduje się Herbaciarnia, obecnie sezonowa kawiarenka, natomiast na zboczu parku dworek Ludwikówka, wybudowany w 1840 roku.
Blisko Paprocan, na terenie gminy Kobiór położony jest Zameczek Myśliwski w Promnicach, wzniesiony w 1870 roku, był on leśną rezydencją rodziny Hochbergów.
20 kilometrów od Książęcej Bażantarni w Tychach można zwiedzić Muzeum Maszyn Biurowych, jedyne takie muzeum w Polsce i jedno z nielicznych na świecie, a także Tyskie Browarium (muzeum Piwowarstwa), znajdujące się w dawnym budynku kościoła ewangelickiego, na terenie Tyskich Browarów Książęcych.
W Oświęcimiu (27 km od naszego Pałacyku) jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, były obóz koncentracyjny, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa.
Kierując się dalej w stronę Wadowic, miasta w którym urodził się Karol Wojtyła i gdzie można spacerując szlakiem Jego imienia, zwiedzić 11 miejsc, z którymi związany był późniejszy Papież, przejeżdzamy przez Zator, oddalony o 46 km od Poręby. Tutaj oprócz Zamku warto odwiedzić DinoZatorland Park Ruchomych Dinozaurów, a w okresie 20.XI-28.II Park Św. Mikołaja, które to stanowią niebywałą atrakcję nie tylko dla dzieci.
92 kilometry od Bażantarni oddalony jest Międzynarodowy Port Lotniczy w Balicach - Kraków Aiport, 11 kilometrów dalej na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie jest Zamek Królewski, oprócz wielu legend z nim związanych nie należy zapomnieć iż był on siedzibą Piastów, a w 1041 roku Kazimierz Odnowiciel, przeniósł do Krakowa stolicę z Gniezna. Będąc w Krakowie warto wybrać się do krakowskiego Kazimierza, dzielnicy która stała się ogniskiem kultury Żydów dla całej Polski.
14 kilometrów od Zamku na Wawelu w Wieliczce jest jedyna czynna od średniowiecza do chwili obecnej kopalnia, jest to Zabytkowa Kopalnia Soli, której część została przystosowana jako trasa turystyczna. Można tu podziwiać m. in. płaskorzeźby przedstawiające sceny biblijne w kaplicy Bł. Kingi.
42 kilometry od Książęcej Bażantarni, kierując się w stronę Katowic i dalej do Chorzowa, trafiamy do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, na terenie którego znajdują się: Śląski Ogród Zoologiczny, w którym mieszka 280 gatunków zwierząt (łącznie ponad 2200 osobników) na powierzchni: 47, 6235 ha i Wesołe Miasteczko, Śląski Lunapark, gdzie zabawa na kilkudziesięciu urządzeniach dostarczy każdemu niezapomnianych wrażeń, znajduje się tutaj największa karuzela w kraju - Gwiazda Duża, wcześniej nazywana Diabelskim Młynem.
Pustynia Błędowska to największy w Polsce obszar lotnych piasków pochodzenia fluwioglacjalnego, została tu zrealizowana ekranizacja "Faraona" B. Prusa. Ta Polska Sahara położona jest między trzema miejscowościami: Chechło, Klucze i Błędów, 77 km od Poręby.
Kierując się Szlakiem Orlich Gniazd warto zobaczyć ruiny średniowiecznego Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu, a także znajdujący się u jego stóp Park Miniatur, jedyne miejsce w Polsce, gdzie można zobaczyć rekonstrukcję legendarnych zamków i warowni jury Krakowsko-Częstochowskiej. Szlak Orlich Gniazd to trasa licząca 169 kilometrów, częściowo prowadzi przez Ojcowski Park Narodowy, najmniejszy Park Narodowy w Polsce. Podróżując krętą drogą od strony Krakowa nie sposób pominąć wysokiej skały w kształcie maczugi, słynnego monolitu - Maczugi Herkulesa i znajdujący się tuż za nią renesansowy zamek w Pieskowej Skale, warownia ta strzegła ważnej drogi handlowej.
22 kilometry od Książęcej Bażantarni w centrum Bielska-Białej wznosi się Zamek Sułkowskich, najstarsza i największa zabytkowa budowla tego miasta. Warto też wybrać się na wycieczkę, której celem jest zdobycie szczytu Szyndzielni na wysokości 1026 m n. p. m., gdzie znajduje się najstarsze schronisko w Beskidzie Śląskim. Na Szyndzielnię można wjechać kolejką gondolową, którą pokonamy 2 kilometrowy odcinek. Najwyższym punktem Bielska-Białej jest szczyt Klimczok, skąd szlaki turystyczne prowadzą do Szczyrku, Bystrej, czy Brennej.
I tak w Szczyrku (38 kilometrów od Poręby) możemy wybrać się wyciągiem krzesełkowym na Skrzyczne, należącym do Korony Gór Polski. Na szczycie znajduje się wiele atrakcji, oprócz schroniska jest tu basen dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, strzelnica i boisko. Szczyt ten jest także znakomitym startowiskiem dla paralotniarzy. Schodząc ze szczytu szlakiem zielonym kierujemy się na Malinowską Skałę, skąd dalej idąc szlakiem czerwonym w stronę Salmopolu, na zboczu góry leży Jaskinia Malinowska, o długości korytarzy 16 m, zaliczana do zabytków przyrody.
Spragnionym wrażeń kulturalnych polecamy muzeum Juliana Fałata w Bystrej (31 kilometrów od Bażantarni na trasie: Bielsko-Biała - Szczyrk), mieści się ono w willi artysty zwanej "Fałatówką" i jest muzeum biograficzno-artystycznym.
Brenna to wieś w południowej Polsce, leżąca 49 kilometrów od Książęcej Bażantarni, jest siedzibą gminy Brenna, obejmującej również Górki Wielkie, w których znajduje się Ludowy Klub Jeździecki (41 km od Bażantarni), który prowadzi hodowlę wysokiej klasy koni pełnej krwi angielskiej z przeznaczeniem na tory wyścigowe. W odległości 3,5 km od centrum Brennej znajduje się otoczona pasmami górskimi: Starego Gronia, Beskidka i Orłowej przystań wodna w Leśnicy, pełniąca funkcję rekreacyjną, stanowi przystań dla kajaków i rowerków wodnych.
Jeżeli wybierzemy się do Ustronia, zaledwie 49 kilometrów od Książęcej Bażantarni, możemy ogólnodostępną asfaltową drogą dojść na szczyt Równicy, położony między dolinami Wisły i Brennicy. Na Równicy czeka na nas wiele dodatkowych atrakcji: ściana wspinaczkowa, strzelnica, batuty, kino 4D, czy pierwszy w Beskidach tor saneczkowy typu Roller Coaster. Natomiast przy ulicy Zdrojowej w Ustroniu-Zawodziu w Leśnym Parku Niespodzianek, zobaczymy zwierzęta w niemalże naturalnych warunkach. Największą atrakcją jest sokolarnia, tutaj drapieżne ptaki prezentowane są podczas ich lotów. Warto również wybrać się Linową Koleją Krzesełkową na najpopularniejszy szczyt Beskidu Śląskiego - Czantorię. Na górze czeka na nas Park Linowy, a przy górnej stacji kolei linowej, na Polanie Stokłosica, na stoku Czantorii jest Letni Tor Saneczkowy o długości zjazdu 170 m, natomiast na Polance pod Czantorią w otoczeniu malowniczej przyrody można zjechać pontonem po specjalnym torze, spróbować swoich sił na strzelnicy, pokonać 100 metrową trasę w Kuli Zorba itp.
Około 63 km od Książęcej Bażantarni w miejscowości Wisła znajduje się Zamek, pełniący funkcję Rezydencji Prezydenta RP i podlega ochronie Biura Ochrony Rządu, historyczna część Zamku Górnego i Kaplica są dostępne dla zwiedzających. W dolinie pod zamkiem (wybudowanym w 1907 r. przez Habsburga, jako drewniny dwór myśliwski), u podnóża Baraniej Góry (1220) jest sztuczny zbiornik wodny - Jezioro Czerniańskie, utworzony w celach retencyjnych i jako rezerwuar wody pitnej, po przez budowę zapory o długości 270 m. W pobliżu jeziora znajduje się wodospad na Wisełce i Skansen Wsi Wiślańskiej. Jednym z najważniejszych szczytów otaczających perłę Beskidów Wisłę jest Wielki Stożek o charakterystycznym kształcie, porośnięty lasami bukowymi i iglastymi, przez jego szczyt przebiega granica państwowa między Polską i Czechami.
Nieopodal w Wiśle-Malince w 1933 roku powstała skocznia narciarska, druga co do wielkości w Polsce i jedyny obiekt na świecie, pod którym w tunelu przebiega trasa samochodowa, 27.09.2008 roku uroczyście nadano jej imię najlepszego polskiego skoczka narciarskiego Adama Małysza.
Historyczna stolica Śląska Cieszyńskiego znajduje się 52 km od Bażantarni. Jednym z najważniejszych zabytków Cieszyna jest Wzgórze Zamkowe, na nim m. in. XI-wieczna romańska rotunda św. Mikołaja, gotycka wieża zamkowa z XIV wieku, pałac Habsburgów oraz fragmenty piastowskiego zamku i pomniki przyrody.


Odległość Restauracji Pałac Bażantarnia od innych miejsc:
Warszawa - 335 km
Zakopane - 145 km
Gdańsk - 575 km
Wrocław - 235 km
Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice - 80 km.
